November praje píšucim

Autor: Silvia Zeumerová | 1.11.2017 o 11:50 | Karma článku: 3,40 | Prečítané:  480x

Keby nebolo poslednej chvíle, toľko vecí by sa nedokončilo... Toľkokrát ste začali písať. Toľkokrát ste prestali. A teraz je tu skvelá príležitosť svoje diela aj dokončiť!

Písať, nepísať, odkladať či dokončovať svoje diela môžete pravdaže kedykoľvek. No práve teraz je tu jedinečná možnosť, ktorú Vám chcem predstaviť. Ide o nápad, že milióny ľudí na celom svete si denne sadnú k stolom a budú písať. Príbehy, ktoré už dlho nosia v hlave a o ktoré by ľudstvo nemalo prísť.

Vraví sa, že keby nebolo tej povestnej „poslednej chvíle“ mnoho vecí by vôbec neuzrelo svetlo sveta. Aj keď zorganizovaným ľuďom, ktorí majú všetko potrebné odovzdané ešte tri dni pred termínom, patrí môj obdiv, my, ktorí (možno neradi, ale akosi nevyhnutne) robíme veci na poslednú chvíľu, si to musíme priznať: je v tom čosi vzrušujúce. Je to možno práve ten vlastný psychický tlak, ktorý na seba vyvinieme, ktorý nás prinúti k našim životným výkonom.

Dôkazom toho je výzva, ktorú som pred rokom prijala a podarilo sa mi, o čom som ani len nesnívala. Napísať knihu za mesiac. Musíte napísať román. 50 000 slov. To je 1667 slov denne (mne to vyšlo asi na tri – štyri strany). Za mesiac. November. Je to celosvetová výzva. Nie je to súťaž – je to výzva samého voči sebe: dám to, alebo nie? Dokážem na mesiac odstaviť v hlave toho škrupulózneho editora, ktorý mi chce opravovať každú vetu, len čo ju dopíšem? Umlčať všetky pochybnosti, čo mi našepkávajú, že na to aj tak nemám (kvality, sily, alebo čas...) a odmietnuť všetky leňošidlá, ktoré mi s úsmevom letušky ponúka záhaľka?

Dá sa to. Viem, to. Lebo som to zvládla. Azda existuje viacero takýchto možností, ale ja som to minulý rok absolvovala cez NaNoWriMo a o tejto skúsenosti Vám referujem. Aby ste tento skvelý pocit, že ste za mesiac napísali knihu, mohli zažiť aj Vy. Ale musíte len písať. Iba písať. Žiadne korigovanie. To príde potom. Len písať. Každý deň. Lebo každý deň sa pripočítavajú slová. Táto príležitosť ponúka na stránke aj drobné odmeny, či pomôcky: odznačiky za dosiahnutie míľnikov, fórum na diskusiu o svojom každodennom pokroku s ďalšími autormi či časovač (stihneš to kým odzvoní?) alebo prísady typu “pridaj do príbehu...“ - to pre prípad, keď sa Vám zdá, že varíte bez soli). A prichádza posledná chvíľa – stihnem to? Bude to stačiť na limit? Táto malá úzkosť je tu každý večer, keď pridávate do počítadla počet slov. Znásobí sa to pravdaže v predposledný a posledný deň, kedy už tieto dobiedzajúce otázky neznejú len ako šelest alebo ozvena, ale ako amplión... Ach, stojí to za to! Ten konečný pocit, že ste to stihli, je nezameniteľný. Keď si uvedomíte, že áno - síce s chybami, s odstavcami, ktoré teraz isto aj celé vyškrtnete a s nezmyselnými pasážami, ktoré treba poprehadzovať, s menami hrdinov, ktoré ešte môžu podliehať zmene, ale áno - to podstatné ste napísali. Napísali ste PRÍBEH. A na príbehu tu záleží.

Takže milí autori, spisovatelia, či len pisatelia! Ak už dlhšie odkladáte napísanie svojho veľdiela, je tu november. A s ním skvelá príležitosť, ako si k tomu dožičiť tú potrebnú „poslednú chvíľu“, ktorá Vás k Vášmu románu môže nakopnúť – alebo dokopať. Výzva sa volá NaNoWriMo (skratka z angl. National Novel Writing Month – Národný mesiac písania románov) a jediný zádrheľ môže byť pre „nejazykárov" fakt, že stránka je len v angličtine (hoci regionálne fóra sú pravdaže v konkrétnych jazykoch – pre nás v češtine a slovenčine).

Pravdaže, vždy je tu možnosť písať bez počítadiel, bez kontroly, bez tlaku a bez obmedzení. Iba si zapnete počítač, či vezmete pero a zápisník a písať budete vo chvíli, keď Vás kopne múza. Áno, niektoré veľdiela vznikali roky a bez celého toho času by sa nedopracovali do svojej skvostnej podoby. Veď, ako zo školy vieme, Faust zabral Goethemu viac než 60 rokov života. Ale ak sa cítite odhodlaní prijať výzvu a osviežiť si jeseň, ktorá stráca farby, svojím vlastným životným výkonom, chopte sa toho! Je najvyšší - a najlepší - čas!

Pokojne sa rozhodnite písať pomaly a sami: na chate, večer s pohárom vína, alebo s rannou kávou v prenajatom byte, na dovolenke pri mori alebo v kancelárii hodinu po práci. Alebo sa zhlboka nadýchnite a odhodlajte na projekt, v akom ste ešte neparticipovali. Či už sa k dosiahnutiu svojich hviezdnych mét rozhodnete priblížiť sami, alebo v tomto preveľkom spoločenstve naraz píšucich ľudí, je na Vás. Pokiaľ ste sa rozhodli pre písanie, tak myslím, že ste sa rozhodli správne a prajem Vám veľa zdaru. Nech je Váš román pre Vás tým najhodnotnejším dielom o Vašich schopnostiach a (pre tých odhodlaných) najkrajším darčekom ešte pred adventom.

PS: V rámci NaNoWriMo vznikol napríklad aj román Sary Gruenovej Voda pre slony, ktorý bol následne aj sfilmovaný. Výzva? ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kvasnica: Zverejňujeme len to, čo neublíži vyšetrovaniu vraždy

Treba podľa Kvasnicu ukázať, ako bola riadená prokuratúra.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico už nevie pomôcť ani sebe

Predseda Smeru sa tvári, že je stále šéf.


Už ste čítali?